Nowości

Thiller medyczny od Simona Becketta – Chemia śmierci

Simon Beckett to brytyjski pisarz, który w przeszłości zajmował się dziennikarstwem (publikował między innymi w: The Times, The Observer, The Daily Telegraph, w dziennikach powszechnie cenionych i opiniotwórczych). Jako autor tworzył głównie nowele kryminalne, jednak większa popularność pojawiła się dopiero w 2006 roku, gdy wypuszczona została powieść pod tytułem Chemia śmierci (https://www.taniaksiazka.pl/chemia-smierci-simon-beckett-p-1387240.html). To thiller medyczny, który zapoczątkował najbardziej poczytną serię Becketta: Dr. David Hunter. To pozycja obowiązkowa dla fanów kryminalnych powieści rozgrywających się w medycznym światku.

Duszny klimat

Cykl o doktorze Davidzie Hunterze to najlepsze, co udało się stworzyć Beckettowi do tej pory. To historia o antropologu sądowym, który postanowił przeprowadzić się na prowincję. W jego przypadku była to ucieczka przed głośnym i przytłaczającym Londynem, ale i tragedią, jaka go spotkała. Spokój mężczyzny – jak można było się spodziewać – nie trwa jednak zbyt długo. Pewnego dnia w pobliskim lesie ktoś natrafia na zwłoki kobiety. Z racji na to, że Hunter w swojej zawodowej przeszłości zajmował się badaniem ludzkich szczątków, poproszony jest o policję o przyjrzenie się tej sprawie. Zgadza się, choć z dużą niechęcią. Szybko znika kolejna kobieta. Klimat w miasteczku gęstnieje, mieszkańcy zaczynają być wobec siebie coraz bardziej podejrzliwi, a zabójca prezentuje tylko bardziej i bardziej bestialskie metody mordu.

Zagadka, której nie da się rozwikłać

Chemia śmierci to thiller medyczny, w którym sporo kryminału. Brak tu jednak lekkości i luźniejszej atmosfery, a dominuje przytłaczający klimat i brutalna forma. Im bliżej finału tejże historii, tym powieść coraz bardziej czytelnika przeraża, ale i jednocześnie uwodzi i nie pozwala z nią się rozstać. Simon Beckett oferuje czytelnikom prosty, acz barwny język, którym posługuje się znakomicie. Sporo w Chemii śmierci mrożących krew w żyłach momentów, ale sporo także celnych opisów czy przemyśleń. Jeden z lepszych kryminałów w ostatnim czasie.

Chemia śmierci to:

  • thiller medyczny, w którym sporo kryminału
  • poważna, brutalna historia, w której zło czai się na każdym kroku
  • świetne, szczegółowe opisy pracy antropologa sądowego, które nie usypiają i nie nudzą, wręcz przeciwnie, angażują czytelnika i zachęcają do poszerzania wiedzy
  • charyzmatyczny główny bohater z zagadkową i tragiczną przeszłością
  • gęsty klimat prowincjonalnego miasteczka, w którym każdy zna każdego i każdy każdego podejrzewa.
Kawa zdjęcie autorstwa freepik - pl.freepik.com